2019

* 14 czerwca - odbiór konserwatorski ław barokowych - Pani Anna Zielińska - Inspektor Ochrony Zabytków. 

Konserwacja i restauracja sześciu segmentów ław kościelnych z Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Lubieszewie polega na przywróceniu pierwotnego stanu technicznego oraz estetycznego polichromii. W tym celu zdezynfekowano oraz zdezynsekowano ławki, usunięto nawarstwienia farb olejnych. Usunięto wtórne kity, a miejsca ubytków drewna wypełniono flekami drewnianymi, wymieniono również znaczne powierzchnie zniszczonych elementów (trzy siedziska, większość podpór środkowych siedzisk), wykonano wstawki drewniane w miejscach łączeń siedziska i zaplecka. Obluzowane pulpity zostały rozmontowane i poprawnie zamontowane na styk z zapleckiem. Stan zachowania pierwotnej warstwy malarskiej był zróżnicowany w zależności od danego elementu ławki. Akantowy ornament na policzkach ławek zachowany w 80%, natomiast powierzchnie marmoryzowane zachowane szczątkowo w ok. 30%. Końcowym etapem prac było uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej ze znaczną rekonstrukcją powierzchni marmoryzowanych. Po scaleniu kolorystycznym całość zabezpieczono woskiem. Obrazy olejne w przedpiersiach ławek zostały oczyszczone z brudu, pożółkłego werniksu oraz lokalnych przemalowań, drewno zdezynfekowano i zaimpregnowano. Scalenie kolorystyczne wykonano za pomocą farb żywicznych (kropką). Całość zabezpieczono werniksem. Z ramek usunięto farbę olejną, powierzchnię drewna zabezpieczono szelakiem i wykonano złocenia na mikstion. Konserwacji dokonał zespół pod kierownictwem Pani Darii Zasada-Kłodzińskiej.  

* 13 lipca (sobota) - Odpust ku Matki Bożej Szkaplerznej - przybyły pielgrzymki z Nowego Dworu Gdańskiego, z Nowego Stawu, z Marynowy, z Kępek (pielgrzymka rowerowa). Na różne sposoby przybyli wierni z całych Żuław i Mierzei Wiślanej. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Łatacz, Kustosz z Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju.

* 16 lipca - właściwe wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Przybyli Pielgrzymi z Nowego Stawu autobusem (41 osób) pod opieką ks. kan. Jerzego Pawelczyka. Byli również pielgrzymi z Nowego Dworu Gdańskiego i okolic. Około 20 osób przyjęło szkaplerz.   

* 15 lipca Roku Pańskiego 2019 - Penitencjaria Apostolska, wysłuchała prośby Księdza Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego. Dlatego na mocy posiadanych pełnomocnictw, przyznanych jej przez Ojca Świętego Franciszka, udzieliła możliwości uzyskania odpustu zupełnego. Warunkiem uzyskania odpustu jest pielgrzymka do sanktuarium w dniu 15 sierpnia (Uroczystość Wniebowzięcia Maryi), udział w uroczystej liturgii lub przynajmniej prywatna modlitwa zakończona odmówieniem Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz dowolnej modlitwy do Najświętszej Maryi Panny. Łaska odpustu zupełnego zostaje udzielona ze skarbca Kościoła dla wzrostu wiary i zbawienia. Można o nią prosić dla siebie, albo ofiarować poprzez modlitwę wstawienniczą za zmarłych przebywających w czyśćcu. Warunkiem uzyskania odpustu jest szczere nawrócenie, spowiedź oraz przyjęcie Komunii świętej. 

Rzym, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 15 lipca Roku Pańskiego 2019 r. 

* 2 październik odbiór malarstwa "Dance macabre" i "Ecce homo" w kościele św. Elżbiety w Lubieszewie - Wykonano prace konserwatorskie w zakresie: podklejenia odspojeń zaprawy, dezynfekcja, dezynsekcja, oczyszczenia z zabrudzeń powierzniowych, wzmocnienie osłabionych elementów za pomocą impregnacji, podklejenie łuszczących się elementów, konsolidacja oryginalnej polichromii, uzupełnienie drobnych ubytków drewna, uzupełnienie drobnych ubytków warstwy malarskiej i przygotowanie podłoża pod uzupełnienie warstwy malarskiej za pomocą farb żywicznych, zabezpieczenie końcowe, werniksowanie satynowe – La Franc – wernikoakrylowy. Wykonano dokumentację fotograficzną, badania próbek polichromii. Dodatkowo  dolna krawędź malowideł zostanie zabezpieczone wąską listwą drewnianą, profilowaną w kolorze drewna. Pracę wykonał zespół konserwatorski pod kierunkiem Pani Dari Zasada-Kłodzińskiej. 

Wieczorem z 7 na 8 października 2019 r. spłonął nasz kościół św. Barbary w Orłowie. Trudno opisać to co czułem i co czuli Parafianie. To jak odejście kogoś bliskiego, kogo się bardzo kochało. Jednak kościół istnieje, nie poddał się, został uratowany. Wyrażam ogromną wdzięczność funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej na czele z Panem Komendantem Jarosławem Gryciukiem i z zastępcą komendanta Panem Łukaszem Zblewskim. Jestem wdzięczny Druhom Ochotnikom z wielu pobliskich jednostek. To oni uratowali kościół i dali nam nadzieję na odbudowę i powrót do normalnego życia modlitwą w naszym pięknym kościele. Jestem wdzięczny swoim Parafianom, na czele z Panem Sołtysem Janem Jakubowskim i Jego Małżonką. Wielu parafian przez te wszystkie dni ciężko pracowało przy sprzątaniu, wynoszeniu parlamentów liturgicznych, demontowaniu XVII-wiecznej ambony i 8 metrowego malowidła na chórze. Pracował ciężki sprzęt, przyczepy i podnośniki. Jesteśmy jedną rodziną. Dziękuję też kapłanom, którzy przyjechali w nocy, wspierali mnie, dzwonili i pytali czy mogą w czymś pomóc. Dziękuję ks. kan. Jerzemu Pawelczykowi za zaproszenie na niedzielę 20 października do Nowego Stawu, z kazaniem i za możliwością zbiórki ofiar na odbudowę kościoła. Dziękuję wszystkim, którzy współczuli, modlili się i wspierali naszą wspólnotę. Mamy już wykonawcę remontu, specjalistę od kosztorysu i projektów. Ambona i malowidło z chóru zostały przewiezione do Torunia, aby w odpowiednich warunkach można było przeprowadzić renowację tych najcenniejszych zabytków kościoła orłowskiego. Odbywa się to pod kierownictwem Pani Darii Zasady-Kłodzińskiej – konserwator zabytków. Dziękuję Panu Ministrowi Jarosławowi Selinowi, który przyjechał na miejsce tragedii i złożył deklarację pomocy od Rządu. To ogromne wsparcie w nieszczęściu, które nas dotknęło. Mamy też wsparcie Konserwatora zabytków Pana Igora Strzokaks. Andrzeja Starczewskiego i Pana Dyrektora Zamku Malborskiego dra hab. Janusza Trupindy. Odwiedzili nas również i służyli wsparciem Pan Poseł Kazimierz Smoliński i Radny, kandydat na Posła – Pan Karol Rabenda.  Wierzę głęboko, że nasz piękny kościół, już za rok, otworzy przed nami swoje odnowione podwoje, zagrają organy i głośno zaśpiewamy uroczyste Te Deum! 

* W czwartek 10 października 2019 r. Pani Sołtys Danuta Hojarska udała się do Urzędu Marszałkowskiego w celu odbioru nagrody - I miejsce w konkursie "Piękna Wieś Pomorska 2019 r.". Gratulujemy! To wieli sukces i ogromna chluba dla naszej parafii.